UZAY GEMİSİ Swan

Mayıs 22, 2014

 

Küçük bir ekip olduğumuz için zaman ve tasarımlarımızı en uygun şekilde kullanmak zorundayız, bu nedenle Dark Raid'in ana ortamı olan uzay gemisi SWAN'ı en efektif şekilde tasarladık. Bir koridor aksiyon oyunu için tasarlanmış uzay gemisi için hem çevreyi hem de ortam objelerini düzgün bir sıra ile ve akıllıca tasarlamak gerekmekteydi.

İlk aşamada uzay gemisini yukarıdan aşağı 3 temel parçaya ayırdık.

Üst güverte: Geminin en üst 3 katında sadece insanlar, yüksek teknolojili makineler ve kontrol odaları bulunmaktadır.

Orta güverte: Sonraki 2 kat da insanlar ve çeşitli droidler birlikte çalışmaktadır.

Alt güverte: Geminin en son 2 katında ise sadece droidler çalışmaktadır ve bu yüzden insan yaşamı için çok elverişsiz ve tehlikeli bir ortamdır.

Üst güverte tamamen insan kontrolündedir ve haberleşme, iletişim, mekanik kontroller gibi önemli bölümleri barındırmaktadır. İnsanların bol olarak bulunduğu bu ortam doğal olarak temiz, hijyenik ve gelişmiş teknoloji ile çevrilidir.

İkinci ortamımız olan orta güverte depo ve bakım, onarım tesisleri amacı ile yapılmıştır. Bu bölümde insanlar ve droidler birlikte çalışmaktadırlar, üst güverte kadar temiz ve bakımlı olmayan bu bölüm yine e insan için uygun ortam sağlamaktadır.

Alt güverte geminin en tehlikeli bölümüdür, bu katta sadece droidler çalışmaktadır ve insan için elverişsiz bir ortam vardır. Bu bölümde motorlar ve reaktör gibi tehlikeli unsurlar bulunmaktadır, ortam üst güvertelere göre çok daha kirlidir.

Tüm bu tasarım kriterlerini göz önünde bulundurarak uzay gemisi için konsept çalışmalarına başladık, daha sonra elde ettiğimiz bir çok tasarım arasındanen uygun olduğunu düşündüğümüzü seçerek detaylandırma çalışmalarına başladık.

Genel tasarımın bitmesinin ardından uzay gemisinin bölümlerini, oyunda gördüğünüz güverteler şeklinde ayırdık ve hikayeye uygun halde düzenledik.

Biraz daha detay ekledikten sonra uzay gemisinin tasarımı tamamlanmış oldu.